3 Pounds Of Dried Apples For $4

Filed under: Money — Savvy Housekeeper at 7:01 am on Monday, March 30, 2015

apples2

Here’s an example of how I Save Money By Dehydrating Fruit. My local grocery store frequently has a cart of marked down fruits and vegetables. Recently, the store had two bags for $2 each.

apples1

The apples were on the old side, but that didn’t matter because I cut them up and stuck them in my food dehydrator.

apples3

In the end, I ended up with three pounds of dried apples for $4. The same amount of dried apples in the store would have costs me a whole lot more.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>