Save Money By Dehydrating Fruit

Filed under: Money — Savvy Housekeeper at 7:14 am on Monday, October 14, 2013

How much would a plate of dried pears, apples, plums, and grapes cost if you bought them in the store? $5.99? By dehydrating fruit myself, this plate cost me $.70.

I use my food dehydrator all the time. It has paid for itself several times over in the money it saves me.

My favorite thing to do with my food dehydrator is use it to preserve fruit, especially fruit that might get thrown out otherwise.

* Got an apple with a bruise? Cut it up, put it in the dehydrator, and make apple chips.

* What to do with a banana that’s past its prime? Banana chips.

* Did your tomato plant produce more tomatoes than you can possibly use? Dried tomatoes can be stuffed in a jar and sit at the back of the pantry for ages.

* Did you see a deal on pears–say $1 for 5 pounds, like I saw recently at the grocery store–but you’re not sure you can eat them all before they go bad? No problem, make pear chips and you can take your time.

While dried fruit is a healthy snack, you can cook with it, too.

Example: one time I bought some champagne grapes, but didn’t get around to eating them before they started looking unappetizing. So I put them in the food dehydrator to make raisins. But some grapes dehydrate better than others. After a long time dehydrating, it became clear that champagne grape raisins were going to be too sticky to comfortably snack upon. So I used them as raisins when making oatmeal raisin cookies. They were the best oatmeal raisin cookies I’ve ever had.

I use a food dehydrator with four stacking trays that looks a lot like this:

Most models are around $30, but you can get them cheaper. I’ve seen them online for $20. One time I found a food dehydrator at a thrift store for $2. I bought it and gave to my mother.

You can also dehydrate food in the oven, which is nice on a cold day. Here’s a post on oven dried tomatoes for more on that.

Dried fruit is expensive. I’ve seen dried fruit ranging between $5.99-$20 a pound. Apple chips, one of the easier things to dehydrate, can go for $8.99 a pound…or more. Yesterday I saw dehydrated apple chips with sugar on them selling for $16.99 a pound.

Apples, on the other hand, can be cheap. At the farm near my parent’s house, I regularly get apples for $.30/pound in season. Even considering the moisture that comes out in the dehydrator, that’s still big savings.

Asian pears cut up on a my dehydrator tray, ready to go.

I’m just starting to scratch the surface of things you can do with the dehydrator. I’ve tried drying mushrooms, making beef jerky like this recipe, and vegetable chips. So far, I like making dried fruit the best, but I’m still learning.

What’s your favorite food to dehydrate?

3 Comments »

Comment by Indigo Allen

October 15, 2013 @ 12:23 am

Dehydrated food is insanely expensive. I didn’t realize the dehydrators were so cheap. I’m going to get one now.

Comment by Kate

October 16, 2013 @ 1:17 pm

Thank you so much for posting this! We’ve had a dehydrator forever and I’ve never used it! I was just thinking about what to do with some over-ripe grapes and tomatoes with some blemishes on them when I saw your post! I have a tray of the grapes and one of cherry tomatoes and plum tomato slices going right now!

Pingback by Savvy Housekeeping » My Christmas Food Gifts

December 4, 2013 @ 10:11 am

[...] Dehydrated Fruits. The dried fruit I made in my food dehydrator was a big hit over Thanksgiving, so making more is a no-brainer present. [...]

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>